Aktualności

Testy szczepionki przeciwko Covid-19 u kobiet w ciąży

Szczepienie kobiet ciężarnych przeciwko Covid-19

Kiedy poznamy wyniki?

Mamy dobrą wiadomość. Firmy Pfizer i BioNTech rozpoczną testowanie szczepionki przeciwko Covid-19 wśród ciężarnych kobiet. Informację taką podała agencja Bloomberg. Badania odbędą się początkowo na grupie 350 ochotniczek. Docelowo próba ma objąć 4000 kobiet w zaawansowanej ciąży. Testy mają na celu upewnienie się, że stosowanie szczepionki jest bezpieczne podczas ciąży.

Jak poinformowała Marian Knight – profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, wyniki nie będą raczej dostępne przed jesienią.

Dlaczego dopiero teraz?

Badania obejmą głównie kobiety w trzecim trymestrze ciąży, aby zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa dla dziecka. Odbędą się w Europie, USA, Afryce i Ameryce Południowej.
Wcześniej szczepienia dla ciężarnych nie były zalecane, z uwagi na brak informacji o skutkach ubocznych. Wyjątek stanowiły kobiety, które znajdowały się w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem.

Szczepienia w Izraelu

Do tej pory jedynym krajem, który dopuszczał podawanie szczepionki kobietom ciężarnym oraz młodzieży powyżej 16 roku życia był Izrael.
W tym kraju przeprowadzono kontrolowane badania, które wykazały, że szczepionka Pfizer/BioNTech w  92% zapobiega chorobie o ciężkim przebiegu.

Skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech

Testy kliniczne Pfizera wykazały, że po podaniu dwóch dawek szczepionki, wykazuje ona skuteczność na poziomie 95%. Jednocześnie zauważono, że można drugą dawkę podawać w późniejszym czasie, niż po 21 dniach, gdyż już pierwsza ma bardzo wysoką skuteczność i wynosi aż 92,6%. Do takiego wniosku doszli kanadyjscy badacze, powołując się na dokumenty, które Agencji Żywności i Leków w USA przekazał Pfizer.

Źródła:
https://pulsmedycyny.pl/pfizer-rozpocznie-badania-kliniczne-szczepionki-przeciw-covid-19-u-kobiet-w-ciazy-1108861
https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Pfizer-rozpocznie-testy-kliniczne-szczepionki-przeciwko-Covid-19-u-kobiet-w-ciazy,219095,11.html
https://www.rp.pl/Covid-19/210219345-Koronawirus-Jaka-ochrone-daje-szczepionka-Pfizera-po-pierwszej-dawce-Wyniki-badania.html