Aktualności

Szczepienie przeciwko Covid-19 rekomendowane dla kobiet w ciąży

Dlaczego ciężarne powinny się szczepić?

Na podstawie własnych badań i obserwacji oraz analizy opublikowanych danych światowych Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca kobietom ciężarnym oraz karmiącym poddanie się szczepieniu przeciwko koronawirusowi.

Profesor Mariusz Zimmer, szef Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wydał oświadczenie, że korzyści wynikające ze szczepienia w znacznym stopniu przewyższają ryzyko zachorowania i ciężki przebieg choroby.

Prof. Zimmer zaznaczył, że po rocznych obserwacjach można zauważyć, iż koronawirus atakuje głównie płuca, czego następstwem jest niewydolność oddechowa. Drugim zagrożeniem jest ryzyko zakrzepicy i tworzenia się zakrzepów, a ciąża sama w sobie jest stanem predysponującym do nadkrzepliwości krwi.

Ciężarna kobieta poddająca się szczepieniu

Jaki preparat dla kobiety ciężarnej?

PTGiP rekomenduje, aby lekarze prowadzący ciążę przedstawiali swoim pacjentkom wszystkie ważne informacje dotyczące zastosowania obu rodzajów szczepionek przeciwko Covid-19, tj. preparatów opartych na technologii mRNA oraz wektorowej. Jednak ze względu na dostępne dane rekomendowane jest szczepienie ciężarnych kobiet preparatami opartymi na technologii mRNA, czyli szczepionkami Moderna i Pfizer-BioNTech. Profesor podkreślił, że ryzyko zachorowania jest dużo gorsze niż ewentualny jeden na milion przypadek powikłań zakrzepowych po szczepieniu, dlatego szczepienie jest bardzo ważne.

Kobiety w ciąży należą do grupy narażonej na zwiększone zagrożenie wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby. Obecnie nie stwierdza się natomiast zwiększonego ryzyka stosowania szczepionek przeciwko Covid-19, w porównaniu z pozostałymi kobietami w wieku prokreacyjnym. Nadal brak danych o szkodliwym wpływie szczepionki na rozwijający się płód. Co więcej nie ma również wystarczającej liczby danych, aby można było przeprowadzić ich ocenę zgodnie z kryteriami EBM. Z tego względu każdy przypadek powinien być konsultowany indywidualnie z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę.

W jakim czasie najlepiej wykonać szczepienie?

Rekomendowane jest szczepienie ciężarnych po 16. tygodniu ciąży, po zakończeniu procesu organogenezy, czyli tworzenia się i rozwoju narządów w trakcie rozwoju zarodkowego i larwalnego. Kobiety planujące ciążę, bezpośrednio po porodzie lub karmiące piersią mogą natomiast zostać zaszczepione dowolną szczepionką przeciw COVID-19.

 

Źródła:

http://www.ptgin.pl/stanowisko-ptgip-dotyczace-szczepien-kobiet-ciezarnych-przeciwko-covid19

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C87513%2Cekspert-zalecamy-szczepienie-kobiet-w-ciazy-przeciw-covid-19.html

https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8148861,czy-kobiety-w-ciazy-powinny-szczepic-sie-przeciw-covid-19-nowe-zalecenie-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow.html