Aktualności

Nowe informacje w sprawie szczepień + kalendarz

Zmiany w terminie podania drugiej dawki szczepionki

W komunikacie wydanym przez Ministerstwo Zdrowia w sobotę 6 marca mogliśmy dowiedzieć się, że będą obowiązywać nowe, wydłużone odstępy między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Zalecenia te będą dotyczyły tylko osób, które jak dotąd nie przyjęły jeszcze pierwszej dawki szczepionki.

Maksymalny odstęp pomiędzy podaniem dwóch dawek ma być zależny od rodzaju podawanego preparatu.

Dla szczepionek mRNA, czyli Moderna i Pfizer ma on wynosić maksymalnie 6 tygodni, a dla szczepionki wektorowej AstraZeneca 12 tygodni.

Nowe schematy szczepień zostały wdrożone 8 marca.

Szczepienie ozdrowieńców

Zgodnie z nowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia (z dnia 10.03.2021) ozdrowieńcy mają być zaszczepieni w terminie od trzech do sześciu miesięcy (nie więcej niż 180 dni) od zachorowania. Dotyczy to również osób, które po podaniu pierwszej dawki szczepionki zachorowały na Covid-19. Wprowadzono też przepisy przejściowe, które pozwolą osobom już zapisanym na pierwszy termin szczepienia poddać mu się, bez czekania ustalonych minimalnie 3 miesięcy.

Nie wiadomo jednak jeszcze, czy będą potrzebne dwie dawki, czy tylko jedna. Ta informacja ma zostać przedstawiona w późniejszym terminie, kiedy dogłębniej zostanie zbadana odpowiedź immunologiczna osób, które przeszły infekcję.

Jak wynika z obserwacji, poziom przeciwciał IgG u ozdrowieńców może być bardzo różny. Niekoniecznie wynika on z przebiegu klinicznego choroby, chociaż częściej osoby przechodzące zakażenie łagodnie lub bezobjawowo posiadały ich małe ilości.

Ilość przeciwciał u osób, które ciężko przeszły chorobę jest natomiast zróżnicowana, a ich poziom, nawet jeśli jest wysoki może bardzo szybko spaść. Dlatego zdecydowano, że wszyscy, którzy przeszli Covid powinni zostać zaszczepieni.

Nie jest wykluczone, że w związku z szybkim spadkiem przeciwciał, zakażenie nie może wystąpić po raz drugi, dlatego tak ważne jest ciągłe przestrzeganie zasad, aby uchronić się przed ponownym zarażeniem. Należy pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego, dezynfekcji oraz noszeniu maseczek.

Szeroki wybór maseczek i produktów do dezynfekcji

Nowe zalecenia zostały wydane po konsultacji z Zespołem ds. Szczepień Ochronnych oraz Radą Medyczną działającą przy Prezesie Rady Ministrów.

Nowa szczepionka zatwierdzona

Mamy już potwierdzoną informację, że zatwierdzona została czwarta szczepionka. Jest nią preparat firmy Johnson & Johnson. To szczepionka wektorowa, podobnie jak AstraZeneca. Zawiera w swoim składzie nieszkodliwego adenowirusa, który nie może się rozmnażać w organizmie i nie powoduje żadnych chorób. Ważną informacją jest to, że wystarczy tylko jedna dawka tej szczepionki.

Szczepienia osób powyżej 18. roku życia rozpoczną się w maju. Z wstępnych deklaracji wynika, że firma ma dostarczyć do Polski ok. 16 mln dawek. Michał Dworczyk podkreśla jednak, że na konkretne liczby musimy jeszcze poczekać.

Jest to bardzo pozytywna informacja w obliczu faktu o jakim poinformował ostatnio dostawca szczepionki AstraZeneca. Do końca III kwartału dostawa będzie bowiem mniejsza o ponad 550 tys. dawek szczepionki, niż było to planowane.

Kalendarz szczepień

Pełnomocnik rządu ds. szczepień podkreśla, że do końca marca mają być zaszczepione 3 mln osób.

W marcu zostaje otwarta rejestracja oraz szczepienie kolejnych grup z etapu I Narodowego Programu Szczepień.

Ważne daty w marcu:

  • 10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle;
  • 11 marca – uruchomienie rejestracji dla osób z wieku 69 lat;
  • 15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle;
  • 22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat;
  • 29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych.

Ponieważ uprawnionych do szczepień w grupie wiekowej 65-69 lat oraz 70+ są ponad 3 miliony osób, wprowadzony zostanie poniższy harmonogram.

Harmonogram rejestracji osób w wieku 65-69 lat oraz 70+

DATA GRUPA
11.03 – 13.03 Rocznik 1952
18.03 – 20.03 Rocznik 1952 – 1954
22.03 – 24.03 Rocznik 1952 – 1956
25.03 – 27.03 Grupa 70+

 

Źródła:

https://pulsmedycyny.pl/szczepienie-ozdrowiencow-po-covid-19-nowe-rekomendacje-1110427

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/opublikowano-zmiany-w-rozporzadzeniu-dotyczacym-ograniczen-epidemicznych-i

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/wkraczamy-w-kolejne-etap-szczepien-otwieramy-rejestracje-dla-kolejnych-grup-osob

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/czwarta-szczepionka-przeciw-covid-19-zatwierdzona-kolejne-zmiany-w-dostawach-do-polski