Aktualności

Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

Problem powszechności wirusa HPV

4 marca został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Świadomości HPV.

Na świecie zostało wyodrębnione już około 120 typów wirusa brodawczaka ludzkiego. Szacuje się, że w ciągu swojego życia styczność z nim będzie miało około 80% kobiet i mężczyzn. Wirus HPV dzieli się na formy wysokoonkogenne i niskoonkogenne. Około 40 typów wirusa przenosi się drogą płciową, dlatego w celu minimalizowania zakażenia tak ważna jest odpowiednia edukacja seksualna.

Większość typów wirusa nie wywołuje żadnych objawów, a zakażenie zostaje samodzielnie zwalczone przez układ immunologiczny człowieka.

Typy wirusa, a rak szyjki macicy

Niektóre przypadki przechodzą jednak w formy przetrwałe i są odpowiedzialne za rozwój raka szyjki macicy. Są to m.in. typy 6, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 67. Najbardziej kancerogenne są jednak typy 16, 18, 31, 33 i 45 – wywołują aż 80% przypadków nowotworów szyjki macicy.

Nie tylko rak szyjki macicy

Wirus HPV powoduje też nowotwory głowy i szyi oraz sromu, prącia i odbytu. Typ numer 16 jest odpowiedzialny za aż 70% nowotworów głowy i szyi.

Ważna profilaktyka

Najważniejszą zasadą, aby uniknąć zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego, jest unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych, zwłaszcza bez zabezpieczenia. Niezwykle ważne jest też regularne badanie cytologiczne oraz obserwowanie swojego ciała.

Sprawdź dostępne wzierniki, szczoteczki i inne akcesoria cytologiczne

Objawy zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego

Objawy wskazujące na zakażenie HPV są na początku bardzo trudne do zaobserwowania, ponieważ rozwija się on w fazie utajonej. Od zarażenia wirusem do rozwoju raka szyjki macicy mija średnio 13 lat. Pierwsze symptomy są z reguły widoczne „gołym okiem” w przypadku typów niskoonkogennych (kłykciny kończyste), bądź odczuwane przez pacjentkę. Występują wtedy świąd, pieczenie i ropne upławy. Dodatkowo w badaniu cytologicznym pojawiają się nieprawidłowe wyniki i stan zapalny. Jest to podstawą do wykonania testu DNA na obecność wirusa HPV.

Jak żyć z wirusem HPV?

Nie istnieje jeden, całkowicie skuteczny sposób, który pozwoliłby pozbyć się wirusa. Wiele zakażeń mija samoistnie, zwalczonych przez układ immunologiczny. Dobrym sposobem jest więc wzmacnianie naturalnej odporności organizmu, aby uporał się z wirusem.

Kiedy pacjentka dowie się, że występuje u niej któryś z typów HPV, zwłaszcza tych wysokoonkogennych, powinna wykonywać badanie cytologiczne najlepiej regularnie co 6 miesięcy i obserwować swoje ciało. Każdy niepokojący objaw powinien być konsultowany z lekarzem ginekologii.

Ważnym badaniem w diagnostyce HPV jest też kolposkopia. Podczas tego badania lekarz ogląda powierzchnię szyjki macicy, dolną część jej kanału, pochwę oraz srom za pomocą kolposkopu. Pozwala ono wykryć wszelkie zmiany na powierzchni szyjki macicy, które powstały w wyniku zakażenia wirusem i podjęcie odpowiednio szybkiej reakcji, aby je usunąć.

Akcesoria do kolposkopii dostępne w sklepie Meringer

Źródła:

https://www.zwrotnikraka.pl/wirus-brodawczaka-ludzkiego-hpv/
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zenskich-narzadow-plciowych,hpv–wirus-brodawczaka-ludzkiego—-objawy–leczenie–drogi-zakazenia,artykul,1577632.html#rodzaje-wirusa-hpv-wirusa-brodawczaka-ludzkiego
https://www.zwrotnikraka.pl/kolposkopia-wziernikowanie-macicy/